Konu : 1a - Sayıyı Yazıya Çevirme

123456789012. Bir bakışta bu sayının kaç olduğu pek anlaşılmaz. Önce sağdan üçer üçer binlik hanelerini ayıralım.
123,456,789,012.
Yüz Yirmi Üç MİLYAR Dört Yüz Elli Altı MİLYON Yedi Yüz Seksen Dokuz BİN On İki.
Yüzler, Onlar, Binler hanesini okuyup yanına Milyar, Milyon, Bin ne gelmesi gerekiyorsa ilave ettim. Sonra da bunları birleştirdim. Bu arada Türkçe sayı okunuşlarında BirYüz ve BirBin yerine Yüz ve Bin dediğimizi de dikkate alacağım. Bilgisayara işlem yaptırırken soldan sağa yerine sağdan sola gidersem ve o anda bulduğum metni sona değil de başa eklersem 99 basamaklı sayıyı bile yazıya çevirmek sorun olmaz.
Macro içermeyen dosyayı buradan indirip inceleyebilirsiniz.
Macro ile yapılan çözümü buradan indirip inceleyebilirsiniz.

Formül ile yapılan çözümün açıklaması:
Sheet1'in A1 hücresine girilen tutarı B1 hücresinde yazıya çevireceğim. Sheet1 A1 hücresindeki değeri Sheet2 A1 hücresine taşıyorum ve tüm işlemleri Sheet2'de yaptıktan sonra bulduğum değeri Sheet1'in B1 hücresine taşıyorum. Sheet2'de yaptığım işlemler:
D2:D11 hücre aralığına 0'dan 9'a kadar rakamları alfabetik olarak yazdım. Bunun için başına ' işareti koymam yeterli oldu. DüşeyArama (VLookUp) işlemi yapacağım D2:G11 aralığını SayiYazisi olarak isimlendirdim. E2:E11'e Yüzler, F2:F11'e Onlar, G2:G11'e Birler değerlerini yazdım. B2 hücresinde A1 deki formatlı gördüğüm sayıyı metin haline getirdim. B3'de 15 haneye tamamlayacak şekilde başına sıfırlar ekledim. B14:B18 aralığında üçerli gruplara ayırdım. C14:C18 arasında da Yüzler, Onlar, Birler basamakları için DüşeyAra (VLookUp) yaparak birleştirdim. D14:D18 arasında da Binlik basamakların metinlerini yazmıştım. Sayının binler hanesi 001 ise Bir yazmasın diye formulü değişik, diğerleri aynı. Sonra da beş metni birleştirdim.

Yapım aşamasında. Test yayını. Her girişinizde farklı görebilirsiniz. Linkler çalışmayabilir.

Zor olan bir insanla anlaşmaktır.
Bir bilgisayar sizi asla yanlış anlamaz.